Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach bierze udział w programie „Moje miasto bez elektrośmieci”
Więcej informacji klikając w link – Zbiórka Elektrośmieci
Bądź EKO i przynieś zużyty sprzęt i baterie do MOKiS Pyskowice.


WAKACJE 2024 z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Pyskowicach 
Zapraszamy.


Informujemy, że w okresie wakacyjnym będą obowiązywały dla podróżujących nowe godziny otwarcia poczekalni na Stacji Kultury Pyskowice (.JPEG)


Informator Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach – lipiec 2024 (.PDF)

Czas MAMUTA

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.
Plakat promujący Czas Mamuta

Czy wiecie, że szkielet mamuta z Pyskowic to jeden z ciekawszych eksponatów w Polsce?
Wiadomo, że nie został on odkryty w całości, ale złożony z bogatego materiału, który pozyskano podczas eksploatacji piasków w starej dolinie Kłodnicy.
Rekonstrukcję szkieletu znajdującego się w Muzeum Geologicznym PIG w Warszawie ukończono w lecie 1957 r. pod kierownictwem prof. dr Z. Ryziewicza i dr T. Czyżewskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego. Należy jednak zaznaczyć, że pierwszym odkrywcą szczątków zwierząt plejstoceńskich w Pyskowicach był Anatol Zieliński, pracownik ówczesnej Górnośląskiej Stacji Terenowej w Czeladzi, który już w latach 1952-1958 obserwował przebieg eksploatacji paleontologicznych skarbów.
Od tego czasu upłynęło ponad 70 lat.
Z tej okazji wraz z pomysłodawcą wydarzenia Wydziałem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gliwicach, na podstawie materiałów opracowanych i wypożyczonych przez Muzeum Geologiczne PIG w Warszawie, przygotowaliśmy nową wystawę pt. „Czas mamuta”. Kluczowymi elementami ekspozycji są m.in. kości mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego, prażubra, czy innych ssaków żyjących w tym okresie, które w latach 50. XX wieku zostały odkopane m.in. w Pyskowicach. Wystawę uzupełniają plansze edukacyjne.

Wystawa została zainicjowana przez Starostwo Powiatowe w Gliwicach.
Wypożyczenie eksponatów, transport, wydruki plansz i folderów sfinansowano ze środków finansowych Powiat Gliwicki – profil informacyjny.

1 grudnia 2023 r. o godz. 17:00 zapraszamy na wernisaż wystawy, podczas którego będzie można wysłuchać prelekcji Pawła Woźniaka z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału Górnośląskiego w Sosnowcu, dotyczącą wymarłej fauny.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 20.03.2024 r. Wstęp wolny!

Wystawa znajduje się na parterze. W sprawie dostępności obiektu dla osób ze szczególnymi potrzebami, prosimy o wcześniejszy kontakt:
tel. 32 333 16 35 lub cw@mokis.pyskowice.pl

Szczegóły

Data:
1 grudnia, 2023
Godzina:
17:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Centrum Wystawiennicze, Ratusz,
Rynek 1
Pyskowice, Śląskie 44-120 Poland
+ Google Map