W czwartek, 16 kwietnia 2026 r., w Centrum Wystawienniczym MOKiS odbyła się wyjątkowa prelekcja poświęcona zapomnianemu taborowi kolejowemu. Naszym gościem był Roman Białas – uznany modelarz, który przybliżył uczestnikom kulisy powstawania swoich unikalnych prac.
Podczas spotkania zaprezentowano modele wykonane przez prelegenta całkowicie od podstaw, z niezwykłą dbałością o detale techniczne. Uczestnicy mogli podziwiać m.in. miniatury wagonów do przewozu olejów, kwasów i pyłu węglowego, a także wagon więzienny oraz lokomotywy spalinowe.
Pan Roman Białas podzielił się z publicznością bogatą wiedzą na temat historii techniki oraz wyzwań, jakie niesie ze sobą budowa tak zaawansowanych makiet. Spotkanie było nie tylko lekcją inżynierii, ale także okazją do ocalenia od zapomnienia ważnych elementów dziedzictwa kolejowego.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Dzierżno – nowa energia”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Europejskiego dla Śląska 2021-2027.



