Przejdź do serwisu
Logo - Fundusze Europejskie Logo - Biuletyn Informacji Publicznej

Pozytywnie zakręceni - "Modele militarne" Marcina Guziakiewicza
11 października - 30 listopada 2019

Pozytywnie

W piątkowy wieczór Centrum Wystawiennicze odwiedziło wielu miłośników modelarstwa redukcyjnego. Autorem wystawy z cyklu “Pozytywnie zakręceni” “, “Modelarstwo redukcyjne od kuchni” czyli nietypowe narzędzia i materiały modelarskie - sitko, soda oczyszczona i papier do pieczenia jest Marcin Guziakiewicz i Przyjaciele z Sekcji Modelarskiej Stowarzyszenia GILDIA KOMILITON z Kleszczowa.
Modelarstwo to zajęcie rozwijające w nas cierpliwość, umiejętności manualne, wiedzę techniczną i historyczną, sprawiające radość z tworzenia, ale przede wszystkim oszukiwania oczu widzów oglądających zminiaturyzowane fragmenty otaczającego nas świata i historii. To oszustwo ma polegać np. na tym, żeby kawałek papieru lub plastiku do złudzenia przypominał ciężką, stalową bryłę, niegdyś pomalowaną, ale nadgryzioną zębem czasu – brudną, poobijaną i pordzewiałą.
Producenci artykułów modelarskich wytwarzają specjalne narzędzia i materiały, dzięki którym możemy coraz lepiej odwzorowywać rzeczywistość w pomniejszeniu. W sklepie modelarskim kupimy: aerograf, farby, podkład, kleje, trawy elektrostatyczne, sztuczną wodę i jeszcze kilka innych „drobiazgów”, no i oczywiście modele – chociaż można pokusić się o zrobienie modelu od podstaw. Jednak nie wszystko kupimy w sklepie modelarskim, a to ze względu na to, że albo zwyczajnie w nim tego nie ma, albo dość sporo kosztuje.
Są jednak przedmioty, których nawet nie podejrzewamy o to, że przydadzą się nam w modelarstwie. Znajdziemy je w kuchni, w łazience, w garażu, w ogrodzie lub na złomowisku. Jest wielu modelarzy - autorów alternatywnych i nowatorskich rozwiązań – więc lista tych rzeczy jest długa. Oto kilka z nich: sitko kuchenne, soda oczyszczona, papier do pieczenia, płyn do mycia naczyń, folia aluminiowa, wykałaczki, gąbka, żyletka, strzykawka, igły lekarskie, piasek, gips, płyn hamulcowy, gaśnica, sprężarka z lodówki. Na wystawie będzie można zobaczyć prace wykonane z wykorzystaniem tych materiałów i narzędzi.
Autorami prac przedstawionych na obecnej wystawie są: Wiktor Guziakiewicz, oraz instruktorzy i uczestnicy zajęć prowadzonych w Sekcji Modelarskiej Stowarzyszenia GILDIA KOMILITON z Kleszczowa, a także autor wystawy – Marcin Guziakiewicz. Wystawę można zwiedzać do końca listopada w godzinach pracy Centrum Wystawienniczego.

Zobacz galerię

Spektakl "Mama bohatera"
11 października 2019

Spektakl

Spektakl dopracowany w każdym calu, piękna scenografia, niebanalne lalki i wyjątkowa gra aktorska aktorów z Teatr Gry i Ludzie sprawiły, że dzisiejsze spotkanie z teatrem było niezwykłe. Serdecznie dziękujemy za uwzględnienie na trasie projektu Pyskowic. Dziękujemy także wszystkim małym bohaterom za przybycie. Do zobaczenia.

Zobacz galerię

Teatr Korez "Mianujom Mie Hanka"
6 października 2019

Teatr Korez

Owacje na stojąco, łzy wzruszenia, wdzięczność ...tak reagowała publiczność pod koniec spektaklu "Mianujom mie Hanka" w wykonaniu Grażyny Bułki. Widownia wypełniona po brzegi motywuje nas do organizowania kolejnych spotkań z Teatrem Korez w Pyskowicach. Dziękujemy i do zobaczenia.

Autorką zdjęć jest Iza Mikrut.

Zobacz galerię

Kino Kobiet
5 października 2019

Kino

Wspominając niedawne spotkanie w Kinie Kobiet - DZIĘKUJEMY bardzo, że byłyście, za wspólny czas, dyskusję, film i atmosferę. Razem z Katarzyna Szota-Eksner planujemy kolejne spotkanie, niedługo ujawnimy szczegóły ale już dziś zdradzamy wstępny termin - 2 listopada. Dziękujemy za uchwycenie niezapomnianych chwil Monika Burszczan Fotografia.

Zobacz galerię

Wernizaż malarstwa Agnieszki Dembończyk i Reginy Olszówki
4-31 października 2019

Wernisaż

Najnowsza wystawa galerii PodCień prezentuje twórczość Agnieszki Dembończyk i Reginy Olszówki. Autorki naszej obecnej wystawy zatytułowały swoją twórczość „W świecie kwiatów”. Niemalże każdy początkujący artysta mierzy się  z próbą namalowania kwiatów. Są one odwieczną inspiracją wielu znanych artystów. Epoką rozkwitu tego motywu w sztuce był Barok. Tak więc kwiaty swoim wdziękiem kuszą kolejne pokolenia artystów już przez kilkaset lat. Jednym z najsłynniejszych  artystów, który nadał kwiatom ponadczasowy wyraz jest znany impresjonista Claude Monet i jego niedoścignione nenufary.

Agnieszka Dembończyk mieszka w Zbrosławicach, a pracuje w Tarnowskich Górach. Po pracy zawodowej w każdej wolnej chwili - jako hobby zajmuje się malarstwem i różnego rodzaju sztukami plastycznymi. Wśród rzeczy, które tworzy są: obrazy, karty okolicznościowe, świece oraz ozdoby ze sznurka. Nagrodzona w wielu konkursach plastycznych lokalnych i ogólnopolskich. W swoim dorobku ma 17 wystaw indywidualnych i 11 zbiorowych. Mimo, że wszystkie prace są bardzo czasochłonne, tworzenie rożnych rzeczy jest dla Niej przyjemnością, satysfakcją oraz wyciszeniem po pracy. Prezentowane na wystawie obrazy to malarstwo akrylowe - kwiaty. Na wystawie można zobaczyć również "zakręcony świat sznurka" czyli ozdoby i dekoracje sznurkowe.

Regina Olszówka mieszka i pracuje w Tarnowskich Górach. Maluje od kilkunastu lat, z mniejszymi i większymi przerwami. Jest absolutnym samoukiem. Malowanie to dla niej hobby i wytchnienie po pracy. Interesuje się malarstwem i sztuką w szerokim tego słowa znaczeniu. Maluje przeważnie "do tak zwanej szuflady” Ulubioną techniką jest akwarela. Tworzy również obrazy na wodzie, gdyż oprócz akwareli interesuje się sztuką Ebru czyli metodą tradycyjnego malarstwa na wodzie. Obrazy wykonane w tej technice były prezentowane na wystawie w Domu Kultury Jubilat w Tarnowskich Górach. Przedstawione prace to jej osobisty dorobek malarski kilku lat.

Zobacz galerię

Logo wykonawcy: 2xm 2xm