POZNAJ SPORTOWCÓW Z SĄSIEDZTWA
Poznaj sportowców z sąsiedztwa to akcja, która ma za zadanie przybliżyć nieco szerzej sylwetki osób zajmujących się sportem w Pyskowicach oraz okolicy. Jeżeli zajmujesz się sportem, rekreacją lub turystyką i chciałabyś/chciałbyś dołączyć do grona osób, które będą prezentowane w ramach naszej akcji możesz skontaktować się z nami mailowo: b.matwiejczuk@mokis.pyskowice.pl
WOJCIECH STASZEWSKI

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, kierunek wychowanie fizyczne. Trener drugiej klasy z piłki siatkowej, instruktor piłki nożnej i pływania. Od kilkunastu lat nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Pyskowicach, prowadzący zajęcia w klasach sportowych o profilu piłki siatkowej. Od lat trener grup dziecięcych, młodzieżowych w klubie siatkarskim MKSR Pyskowice a także pierwszej drużyny seniorskiej. Współzałożyciel ” Fundacji SPORTLANDIA – akademia aktywnego dzieciaka „ promującej aktywność fizyczną wśród dzieci.
Najważniejsze sukcesy w karierze zawodowej:
- Dwa brązowe medale w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Minisiatkówce Chłopców- rok szkolny 2010/2011, 2011/2012
- Trzy srebrne medale w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Minisiatkówce Chłopców- rok szkolny 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015
- Dwa srebrne medale w Finale Gimnazjady Młodzieży Szkolnej w Siatkówce Chłopców- rok szkolny 2017/2018 i 2018/2019 ( ósma klasa )
- Dwa brązowe medale i dwukrotnie czwarte miejsce w Finale Gimnazjady Młodzieży Szkolnej w Siatkówce Chłopców- rok szkolny 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2016/2017
- Brązowy medal w Finale Gimnazjady Młodzieży Szkolnej w Siatkówce Plażowej Chłopców - rok szkolny 2013/2014
- W roku 2014 nominowany do V edycji Plebiscytu Sportowego Dziennika Zachodniego
- W 2018 roku staż trenerski we włoskiej Modenie – Scuola di Pallavollo Andrelini
- W sezonie 2018/2019 z drużyną seniorów MKSR Pyskowice brązowy medal w I lidze śląskiej mężczyzn i awans do turnieju barażowego o drugą ligę ogólnopolską.
JAKUB KOPICERA
Dziś przyjrzymy się sylwetce młodego pyskowickiego zawodnika, który już ma na swoim koncie wiele sukcesów w piłce młodzieżowej jak i seniorskiej. Jakub Kopicera na co dzień jest uczniem Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach. Po południu poświęca swój czas na treningi w klubie Futsal Akademii Pyskowice, oraz w drużynie seniorskiej ITD Remedium Pyskowice gdzie w wieku 16 lat zadebiutował w seniorskim futsalu. Największym sukcesem Kuby było powołanie na zgrupowanie Młodzieżowej Reprezentacji Polski do lat 19 w futsalu, gdzie rozegrał we Francji dwumecz sparingowy z zawodnikami tego właśnie kraju. Na boiskach trawiastych w danej chwili broni barw juniorskiego zespołu Czarnych Pyskowice, który na co dzień rozgrywają mecze w III lidze wojewódzkiej.
ADAM BĄCZKOWSKI

Adam Bączkowski ur.28.03.1973r. w Gliwicach, manager, sportowiec, trener, Mistrz Polski w Halowych Narodowych Mistrzostwach Polski 2013 roku. Od 9 do 18 roku życia mieszkał w Gliwicach obok kortów tenisowych GKT Gliwice. W dzieciństwie prócz uganiania się za futbolówką codziennie grał w tenisa i ciężko trenował. Do 17 roku życia grał w sekcji tenisa ziemnego Piasta Gliwice. Obecnie wraz z rodziną mieszka w Pyskowicach.
Zawsze był i jest bardzo ambitny i pracowity, ale skromny nie afiszujący się swoimi dokonaniami. Chociaż w swoim Kąciku Sukcesów ma kilkaset pucharów i medali. Ma wielkie poczucie humoru i wewnętrzną radość, jego podopieczni bardzo go lubią i sami odnoszą duże sukcesy. Obecnie prowadzi swoją własną szkółkę tenisową. Jako trener uczy gry w tenisa ziemnego dzieci i dorosłych. Od najmłodszych lat stawiał sobie jasne cele sportowe, które z wielkimi sukcesami realizował. Drogę po upragnione Mistrzostwo Polski, rozpoczął od regularnych występów w wielu turniejach rozgrywanych w ramach Amatorskiego Tenisa Śląskiego a potem w turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Efekty jego zmagań sportowych są imponujące. Rozegrał kilkadziesiąt turniejów oraz meczów na przełomie wielu lat, sięgając po końcowe triumfy w klasyfikacji generalnej. Adam swoją obecność zaznaczył praktycznie na każdym obiekcie tenisowym w Polsce od Zakopanego aż po Bałtyk, a także z sukcesami zagranicą. Cegiełka po cegiełce budował swoją pozycję w rankingu ogólnopolskim i światku tenisowym. Zwieńczeniem bardzo ciężkiej pracy i niebywale trudnych codziennych treningów otrzymał upragniony tytuł MISTRZA POLSKI w kategorii + 40 w Halowych Narodowych Mistrzostwach Polski w 2013 roku. Ktoś mógłby pomyśleć, że po upragnionym triumfie można wreszcie osiąść na laurach. Nic bardziej mylnego. On zawsze dąży do celu z wszystkich sił.To właśnie zdobycie tego prestiżowego tytułu było największym impulsem do dalszych działań i regularnych startów w kolejnych turniejach. Gra pojedyncza zawsze była najmocniejszą stroną Adama, ale do pełni szczęścia zawsze potrzebował też startów i sukcesów w bardzo lubianych przez niego deblach i mikstach. Tenis jest sportem bardzo indywidualnym, osobistym. Podczas każdego meczu w każdej minucie gry, zawodnik toczy wielką walkę sam z sobą. Nie z przeciwnikiem, który stoi naprzeciw kilkadziesiąt metrów dalej, ale ze swoją własną ambicją, skupieniem i możliwościami swojego ciała i umysłu. Nasz MISTRZ POLSKI Z PYSKOWIC każdego roku odnosi wciąż kolejne triumfy. Po udziałach w turniejach rangi międzynarodowej, poprzeczka zawieszona znów zmierza ku górze. Możemy się spodziewać kolejnych prób podboju rankingu światowej federacji ITF Seniors. Oto niektóre tylko sukcesy:
Mistrzostwo w grze pojedynczej:
- Halowe Mistrzostwo Polski 2013
- Mistrz Amatorskiego Tenisa Śląskiego
- Turniej o Puchar Fundacji „Alchemia Sportu”
- Międzynarodowy Turniej ITF Seniors „Katowice Cup”
- V-ce Mistrz Polski 2014
- Międzynarodowy Turniej Seniorów „Czarne Diamienty”
- Turniej Tenisowy Platan Cup
- Mistrzostwo Gliwic o Puchar Prezydenta Miasta
- Finalista Rossenhof Darek Cup
- II miejsce Mistrzostwa Gliwic 2019
- I miejsce Puchar Burmistrza Pszczyny 2019
- I miejsce Puchar Marszałka Województwa Śląskiego 2019
- I miejsce Turniej Time4Tennis 2019
- II miejsce Otwarte Mistrzostwa Bielska- Białej 2019
- I miejsce Turniej Tenisa Ziemnego Opole 2019
Gra podwójna ( debel) i mikst:
- Grand Prix Bażantowa
- Międzynarodowy Turniej Tenisowy im. Ryszarda Walocha
- Medalista Halowych Narodowych Mistrzostw Polski
- Turniej Masters Tenis Club Kędzierzyn Koźle
- Turniej o Puchar 27th Floor Katowice
- Mistrzostwo Kędzierzyna Koźle Yonex Cup
- Nocny Turniej Deblowy Sport park Budowlani
- Turniej Deblowy Wodzisławskie Centrum Tenisa
- Tenisowa Majówka 2014
- Mysłowice 2019 I miejsce kat. Open
- III miejsce Mikst Mysłowice 2019
- I miejsce Deblowy Turniej Męski Tychy 2020
GRZEGORZ DZIUBAŃSKI
Grzegorz Dziubański swoją przygodę w biegowym świecie rozpoczął w 2012r. i trwa do dziś. Wcześniej kilka lat temu trenował na siłowni i tam uzależnił się od ruchu, jednak jak twierdzi nie był to sport dla Niego. Postanowił spróbować czegoś innego – zaczął biegać. Po kilku miesiącach masa ciała spadała, poprawiała się wydolność. W końcu przyszedł czas na pierwsze zawody. Od tego czasu jak mów Grzegorz trudno jest dokładnie zliczyć w ilu zawodach brał udział ile było wszystkich startów, ale szacuje, że ukończył około 300 biegów. Grzegorz Dziubański najbardziej lubi startować w biegach przełajowych i ulicznych do 10 kilometrów. Dzięki współpracy z trenerami z inżynierii biegania dowiedział się dużo więcej o tej dyscyplinie sportu. Zaczął trenować efektywniej zgodnie z dostosowanym planem treningowym. Pojawiały się pierwsze sukcesy.
„Miejsce na podium na zawodach daje wiele pozytywnych emocji. Jest podsumowaniem wielotygodniowej ciężkiej pracy na treningach, motywuje do dalszego działania”- mówi Grzegorz
W 2019r. p. Grzegorz brał udział w organizacji I Pyskowickiego Biegu Mamuta, który cieszył się dużym zainteresowaniem i zakończył się sukcesem. Oprócz biegania kolejną pasją związaną z ruchem jest rower. Grzegorz dużo jeździ turystycznie. Raz do roku organizuje tygodniowy wypad rowerowy w różne regiony Polski. W opinii p. Grzegorza taka wycieczka na dwóch kółkach jest niesamowitą przygodą ,,z setkami kilometrów w nogach’’. W opinii Grzegorza okres kiedy zaczął biegać charakteryzował się tym, iż trudno było w Pyskowicach kogoś spotkać na biegowych szlakach. Regularnie biegało kilka osób. Dziś wychodząc na trening na każdej ulicy, w parku itp. można zobaczyć wiele aktywnych osób. Powstały grupy biegowe które promują ten rodzaj aktywności fizycznej spotykając się na wspólnych treningach ,, zarażają” bieganiem coraz więcej nowych ludzi. Grzegorz w bieganiu najbardziej lubi rywalizację, pokonywanie własnych słabości oraz łamanie kolejnych barier czasowych na różnych dystansach.
MARCEL FABIAN
Marcel Fabian mieszka w Pyskowicach. Pierwszą styczność ze sportem miał jako chłopiec w Śląskim Klubie Taekwon-Do w 2005 roku. W latach 2009-2017 wyczynowo trenował kolarstwo w kolarskiej kuźni charakteru: Grupie Kolarskiej Gliwice.
Obecnie specjalizuje się w biegach OCR z przeszkodami typu Runmageddon. Marcel uważa, iż z perspektywy lat uprawianie sportu wykształciło u niego wiele przydatnych w życiu cech takich jak m.in. dyscyplina i cierpliwość.
Poniżej 6 najciekawszych osiągnięć jakie zdobył w czasie 10 lat rywalizacji, czyli ok. 300 startów w różnego rodzaju zawodach.
- 2012
1 miejsce Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim - 2013
2 miejsce Mistrzostwa Polski w jeździe na czas - 2014
3 miejsce Olimpiada Młodzieży w kolarstwie górskim - 2018
1 miejsce kat. Open Runmageddon Kocierz Hardcore 21km - 2020
3 miejsce kat. Elite Runmageddon Warszawa Hardcore 21km
3 miejsce kat. Pro do lat 24 w HYROX World Series of Fitness