Przejdź do serwisu
Logo - Fundusze Europejskie Logo - Biuletyn Informacji Publicznej

TEATR MŁODZIEŻOWY CARPE DIEM

Agnieszka Nalepka

INSTRUKTOR: Agnieszka Nalepka

TEATR MŁODZIEŻOWY CARPE DIEM

"Tak by gdzieś het gnało, gnało, tak by się nam serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy…”

- to z takiego właśnie pragnienia, nazwanego już w „Weselu”, zrodził się Teatr Młodzieżowy CARPE DIEM. Nie miałam aspiracji do stworzenia spektakli wiekopomnych i niepowtarzalnych – ba! – nawet się nie zastanawiałam, jak długo potrwa moja i młodych pasja. Ale tak się jakoś stało, że się nam pasja w passę zamieniła. I to w dobrą passę.

Zaczęło się od dwóch aktorów, a z czasem zaczęło w teatrze przybywać młodych, którzy pokochali scenę, próby do późnej nocy i niekoniecznie komfortowo przyswajalne wskazówki reżysera.

Kochaliśmy autorytety i nie myliliśmy ich z idolami. Jeździliśmy tu i ówdzie podglądać prawdziwy teatr i prawdziwych aktorów w ich pracy, w ich pasji. I zawsze owocowało to nowym rysem w scenariuszu, nowym pomysłem na pokazanie rzeczywistości, nową werwą w odkrywaniu siebie.

Mówiliśmy o Polsce, o historii, o Bogu, o miłości, o wujku Karolu. I jakimś cudem, martwy papierowy scenariusz - dotykając osób i osobowości, nabierał kolorów, poruszał widzów, szalał w duszach aktorów: stawał się nowy świat. A widzowie garnęli się do tego świata. Dlaczego? Bo prawdziwy, bo pełen mocy, bo tętniący młodością – tak mówili, a młodym aktorom rosły skrzydła, już i tak przecież rozłożyste.

Jakim to wachlarzem postaw i charakterów naznaczono ten teatr! Radośni, filozofujący, poszukujący siebie i innych, naiwni i wielkoduszni – tacy przyszli i nic z tego bogactwa nie zostało im odebrane. Wręcz przeciwnie: ubogacili się o wyczucie tekstu, dźwięku, o wrażliwość na czystość brzemienia, której wytrwale uczył Adam, o świadomość bycia na scenie, którą kształci Agata. Przetrwali najsilniejsi i najwierniejsi. Kiedy powstawał teatr, za jego nazwą podążyło również motto ze „Stowarzyszenia Umarłych Poetów”: „Chwytajcie dzień, chłopcy! Czyńcie swe życie niezwykłym” – mówił John Kitting do swoich wychowanków. Dostrzegł w nich nie tylko lęk, ale i potencjał. Nauczył ich chwytać chwilę i budować z niej życie.

Agnieszka Nalepka

Godziny zajęć

Zobacz własną stronę sekcji
Logo wykonawcy: 2xm 2xm